Jak wybrać odpowiednie buty tenisowe?

Tenis to sport, który w dzisiejszych czasach stał się niezwykle popularny. Wielu z nas może zastanawiać się, co odpowiada za taki stan rzeczy? Być może duży wpływ mają na to sukcesy polskich sportowców w tej dziedzinie, a może po prostu chcemy korzystać z dość wszechstronnej aktywności fizycznej. Niezależnie od tego powinniśmy wiedzieć, że niemal każda dyscyplina wymaga odpowiedniego obuwia, które ułatwia trening. Nie inaczej jest w przypadku tenisa. To właśnie dlatego dziś skupimy się na tym, jakie buty tenisowe damskie powinniśmy wybrać.

Dlaczego wybrać odpowiednie obuwie?

Na wstępie możemy zastanawiać się, po co tak naprawdę jest nam potrzebne dedykowane obuwie? Wielu z nas mogłoby przecież stwierdzić, że wystarczą zwykłe tenisówki i już bez przeszkód możemy odwiedzić kort. Po części jest to prawda – przecież nikt nie zabroni nam wstępu i rozpoczęcia gry. No, chyba że postanowilibyśmy wejść na kort w korkach… Niemniej założenie na nogi nieodpowiedniego obuwia może wpłynąć na nas negatywnie.

Po pierwsze nie uzyskamy takiej radości z gry, jaką moglibyśmy się cieszyć mając odpowiednią przyczepność. Zbyt śliskie buty mogą ograniczać nasze ruchy, a dodatkowo sprawiać, że nie będziemy w stanie wykonywać swobodnych ruchów. Po drugie, obuwie nieprzystosowane do konkretnego ruchu nie pozwoli chronić naszej stopy w odpowiedni sposób. A to tylko krok od możliwości skręcenia czy zwichnięcia kostki. Generalizując, buty nieprzystosowane do gry w tenisa sprawią, że podczas serwów, backhandów czy forhendów nasza podatność na kontuzje wzrośnie. To właśnie ze względu na przytoczone powyżej przykłady powinniśmy wybrać dedykowane buty tenisowe damskie, które pozwolą nam uzyskać radość z gry i będą chronić nas przed niechcianymi kontuzjami.

Jak wybrać odpowiednie buty tenisowe damskie?

Skoro wiemy już, dlaczego podczas gry w tenisa powinniśmy zakładać odpowiednie obuwie, to teraz pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego wyboru. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, a to może przyprawić nas o niemały mętlik w głowie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj podeszwy. Standardowo wyróżnia się:

  • buty przeznaczone do gry na kortach twardych – cechuje je sztywna podeszwa i cholewka oraz dość duża wytrzymałość. Co więcej, ten rodzaj butów posiada niejednokrotnie specjalistyczną amortyzację, która nie tylko chroni nasze stawy, ale również zapewnia optymalną stabilność, zwiększając jednocześnie satysfakcję z gry;
  • buty na korty trawiaste – jak doskonale wiemy, gra w tenisa może odbywać się na różnych nawierzchniach. Jedną z nich jest właśnie trawa. Jeśli planujemy rozgrywki na kortach zaopatrzonych w taki materiał, wówczas nasze buty powinny podeszwę wyposażoną w małe, gumowe koreczki;
  • buty tenisowe na korty ceglane – rozgrywka na takich kortach zapewni optymalną radość w momencie, gdy zdecydujemy się na buty wyposażone w charakterystyczny bieżnik w kształcie jodełki. Jego budowa sprawia, że w przypadku gry na kortach ceglanych będziemy mogli cieszyć się zadowalającą przyczepnością. Ponadto takie buty nie mają tendencji do zbierania nadmiernej ilości mączki oraz niejednokrotnie mają wzmocnioną część boczną.

Dopasowanie odpowiedniego obuwia

Podczas kupna obuwia musimy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj nawierzchni oraz ich podeszwę. Kupując buty tenisowe damskie niezwykle ważne jest też ich dopasowanie pod nasze preferencje. Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiedni rozmiar. Buty nie mogą być ani za małe, ani za duże. Co więcej, niezwykle istotne jest to, jak będziemy się w nich czuć. Oznacza to, że tak jak każde inne, codzienne obuwie, buty do tenisa powinny być po prostu wygodne. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której ich noszenie doprowadzi do powstania obtarć czy będzie powodowało dyskomfort.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like