Dobroczynny wpływu kąpieli w kozim mleku na skórę

Zdrowo wyglądająca skóra jest oznaką młodości, jednak niekorzystne warunki atmosferyczne, niezdrowa dieta, stosowanie używek czy też upływający czas są jednymi z wielu czynników znacząco wpływających na pogorszenie jej stanu. Wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji jest kluczowe dla zminimalizowana powstałych defektów, a także zapobiegnięcia powstawaniu nowych. Wśród popularnych sposobów, pomocnych w walce o nieskazitelną skórę jest wykorzystanie koziego mleka, znanego od wieków ze swojego dobroczynnego wpływu na cały organizm.

Kozie mleko – charakterystyka i oddziaływanie na skórę

Stosowanie koziego mleka w celach kosmetycznych praktykowane było już w starożytności, między innymi przez Kleopatrę, co miało zapewnić jej długowieczność. Nic dziwnego, płyn ten słynie z wielu korzystnych właściwości, a jego głównym zadaniem jest dostarczenie organizmowi substancji odżywczych, bowiem bogaty jest on w kwasy tłuszczowe, będące składnikami budulcowymi skóry, a także istotne białka – kazeinę i albuminę. Obecne w kozim mleku białka są niewielkich rozmiarów, przez co z łatwością wchłaniane są przez ludzki organizm, a ogólny skład mleka podobny jest do tego, wytwarzanego przez kobiety. Ponadto niska temperatura topnienia tłuszczy zawartych w kozim mleku ułatwia skuteczne przenikanie pożytecznych substancji w głębsze warstwy skóry, odpowiadając bezpośrednio za jej odżywienie oraz nawilżenie. 

Kozie mleko zawiera szereg dobroczynnych składników o szerokim spektrum działania, wśród których wyróżnić można:

  • pantenol o właściwościach silnie nawilżających, łagodzących oraz przeciwzapalnych,
  • koenzym Q-10, działający antyoksydacyjnie, co przyczynia się do spowolnienia procesów starzeniowych skóry oraz zapewnia wzmocnienie poszczególnych komórek organizmu,
  • kwas orotowy, zapobiegający utracie jędrności skóry i powstawaniu zmarszczek,
  • witamina A, która przywraca sprężystość skórze i działa przeciwstarzeniowo,
  • kwas mlekowy, odpowiadający za złuszczenie martwego naskórka oraz zmniejszenie występowania wyprysków.

Dlaczego warto zażywać kąpieli w kozim mleku?

Choć kozie mleko posiada właściwości delikatnie oczyszczające, dzięki obecności kwasu kaprylowego w swoim składzie, to cel stosowania kąpieli mlecznych jest zupełnie inny. Poza wspomnianym odżywieniem i nawilżeniem skóry, kozie mleko pomocne jest w likwidacji wszelkich podrażnień oraz obrzęków obecnych na ciele. Wykazuje działanie rozjaśniające skórę i eliminuje powstałe na niej przebarwienia, wyrównując koloryt oraz przywracając naturalny jej blask. Zdolności regeneracyjne koziego mleka przyspieszają gojenie wszelkich otarć i drobnych ran, pozostawiając skórę miękką i elastyczną, a delikatna jego formuła dodatkowo działa odprężająco, niwelując przy tym zmęczenie.

Regularne zażywanie kąpieli z wykorzystaniem koziego mleka znacząco wpływa na ogólną poprawę kondycji skóry, wzmacniając ją, a także przyczynia się do dłuższego zachowania młodego wyglądu, zmniejszając podatność na występowanie zmarszczek i innych defektów na skórze. Ze względu na pH zbliżone do tego, jakie posiada ludzka skóra istnieje możliwość korzystania z tego typu kąpieli przez osoby z wymagającą skórą, bez ryzyka wywołania niepożądanych reakcji.

Kąpiele w kozim mleku polecane są szczególnie dla osób:

  • z zaburzoną barierą hydrolipidową skóry, odpowiadającą za ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi,
  • posiadających przebarwienia lub blizny,
  • z tendencją do przesuszenia skóry,
  • zmagających się z łuszczycą 
  • z wrażliwą skórą, pozbawioną odżywienia,
  • permanentnie zmęczonych,
  • chcących spowolnić procesy starzeniowe w skórze.
Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.
0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like